MIKROFALE

Jarosław Szóstka
Mikrofale. Układy i systemy
Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 2006 (I wyd.)

Obserwujemy gwałtowny rozwój urządzeń i systemów wykorzystujących częstotliwości z zakresu mikrofal. Nie możemy się wręcz bez nich obejść w życiu codziennym. Rośnie jednocześnie zapotrzebowanie na osoby mające wiedzę pozwalającą na właściwe projektowanie i prawidłową eksploatację takich systemów. Książka „Mikrofale. Układy i systemy" w prosty i przystępny sposób tłumaczy zasadę działania elementów mikrofalowych oraz współczesnych systemów radiokomunikacyjnych i radiolokacyjnych. Omówiono w niej m. in. rachunek decybelowy, podstawy propagacji mikrofal w falowodach i atmosferze Ziemi, działanie biernych elementów wykonanych w technice falowodowej i mikropaskowej, dopasowanie impedancyjne, macierz rozproszenia, podstawy anten, miernictwo mikrofalowe, systemy TV satelitarnej, nawigacji satelitarnej GPS i bezprzewodowej transmisji danych WiFi, Bluetooth oraz WiMAX, a także podstawy radiolokacji. Położono duży nacisk na fizyczną stronę zjawisk (w przeciwieństwie do większości książek o mikrofalach przesyconych skomplikowanymi wzorami matematycznymi) oraz przedstawiono wiele informacji, które mogą być przydatne w codziennej pracy osób zajmujących się projektowaniem i eksploatacją urządzeń i systemów mikrofalowych. Dużo uwagi poświęcono pomiarom mikrofalowym, w szczególności z użyciem analizatora widma. Książka stanowi doskonałe źródło wiedzy na temat mikrofal i działania systemów radiokomunikacyjnych zarówno dla uczniów i studentów, jak i osób zainteresowanych radiokomunikacją i radiolokacją oraz wykorzystujących takie systemy w pracy lub życiu codziennym. Zrozumienie tekstu ułatwiają liczne rysunki i przykłady rachunkowe. Bardzo przydatny w czasie samodzielnej nauki może też być słownik angielsko-polski i polsko-angielski z terminami technicznymi.

               
Odbiorcy: studenci dzienni i zaoczni kierunku Elektronika i Telekomunikacja, uczniowie techników, inżynierowie i technicy zajmujący się projektowaniem i eksploatacją systemów radiokomunikacyjnych, radioamatorzy i krótkofalowcy.


              Książkę można zamówić pod adresem wkl@wkl.com.pl lub ze strony internetowej www.wkl.com.pl, a także kupić w  księgarniach.